Хімічні речовини у видобутку

 У речовині для гідророзриву хімічні сполуки займаються відносно невелику частку – від 0,5 до 2% при частці води 98%-99,5%. У США, дотримуючись законодавства, компанії уже давно публікують перелік хімічних реагентів, які використовують для видобутку. Кожен охочий може безперешкодно отримати таку інформацію. Існує спеціальний сайт FracFocus.org, де детально описується кожен із хімічних реагентів на кожному родовищі та свердловині. У США від оператора також вимагають вести облік хімічних препаратів, які використовуються для буріння свердловини або зберігаються в ній. Також існують паспорти безпеки (Materials Safety Data Sheets), які є доступними для ознайомлення. У паспортах окремо зазначаються ризики, пов’язані з використанням хімічних реагентів, і заходи для захисту користувачів та навколишнього середовища1.

Розкриття інформації про склад рідин для ГРП в США

Одним із найбільш детальних досліджень про хімічний склад речовин для гідророзриву є Waxman Committee Report. У документі зазначається, що з 2005 до 2009 року в США було використано більше 95 продуктів для ГРП. Найбільшу увагу дослідники звертали на чотири компоненти – 2ВЕ (поверхнево-активна речовина), нафталін, бензол і акриламід (або поліакриламід). Ці компоненти широко використовуються у промисловості і містяться у багатьох комерційних продуктах: 2ВЕ використовують у розчинниках, фарбах, поліролях, побутових миючих засобах. Бензол і нафталін також широко застосовуються у побуті – нафталін, наприклад, це компонент дезодорантів для унітазів. Поліакриламід використовують для антипригарних спреїв або сковорідок. Використання цих речовин у ГРП має оцінюватись у ширшому контексті – обсягу їх споживання у нашому щоденному житті2.

 

Типовий склад рідини для ГРП

Більшість сучасних виробничих процесів використовують хімічні речовини, і їх застосування у великій кількості завжди є небезпечним. Наприклад, очисні споруди для питної води використовують велику кількість хлору. Якщо він застосовується правильно, то є безпечним для працівників і забезпечує чисту воду для громади. Але завжди існує потенційна небезпека порушення правил, що може призвести до серйозних наслідків для навколишнього середовища. Аналогічна ситуація з використанням хімічних сполук при гідророзриві – вони безпечні при правильному використанні, відповідно до вимог. Більше того, чимало з цих сполук уже давно використовуються у побуті кожного з нас3.

Сфери побутового застосування речовин, що використовуються при ГРП

Рідина для ГРП: хімічні речовини, основні сполуки та їх застосування

Дослідження у США показали, що ймовірність забруднення води при гідророзриві виникає не від самого факту його проведення, а від неправильного проектування, неналежного цементування, неправильного поводження з хімічними речовинами. Саме тому дуже важливим є якісне виконання робіт оператором, належні стандарти і вимоги до процесу видобутку, сильне регулювання і нагляд4.

 

1Colorado Oil and Gas Conservation Commission. Frequently Asked Questions about Hydraulic Fracturing, http://cogcc.state.co.us

2 Fact-Based Regulation forEnvironmental Protectionin Shale Gas Development. University of Texas, February 2012.

3 U.SDepartment of Energy. Modern Shale Gas Development in the United States: a Primer, 2009.

4 Therence H.Thorn. Environmental Issues Surrounding Shale Gas Production, April 2012.

Знайти подію