Chevron залишиться без українського сланцевого газу?

Енергетичний велетень Chevron має проблеми з підписанням угоди про видобуток сланцевого газу на Заході України. На гальма тиснуть місцеві громади. Чому, з'ясовувала кореспондентка DW.

Американський енергетичний велетень Chevron виграв тендер на видобуток сланцевого газу на Олеському родовищі ще у травні 2012 року. Утім, віз і досі там. На відміну від іншого вагомого у світі гравця на енергетичному ринку - концерну Shell, який у рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі місяць тому вже підписав угоду з урядом України про видобуток сланцевого газу на Юзівському родовищі у Харківській та Донецькій областях, у Chevron виникли проблеми з місцевими громадами Львівщини та Івані-Франківщини, на території яких розташоване Олеське родовище. Проти видобутку виступають насамперед екологи та депутати від ВО "Свобода", які переважають у міськрадах цих областей.

Баланс між ризиками і вигодами

На жаль, Chevron переймає агресивну практику Shell, який не вів переговорів на рівні громад, а домовлявся про все лише з урядом, зазначив у розмові з DW еколог-правозахисник, керівник Бюро екологічних розслідувань Дмитро Скрильніков. Однак, зауважує він, інвестор мусить врахувати, що на заході інша політична ситуація і громада більш активна. "Ми хочемо чути чіткі відповідіна питання, як компанія відшкодовуватиме мешканцям паї, на яких буруватимуть, які хімікати використовуватиме і чи буде цей газ у підсумку дешевшим за нинішню ціну ", - каже заступник голови Буської райради, "свободівець" Богдан Гринишин.

Екологи у свою чергу застерігають, що за технологією видобутку сланцевого газу інвестор планує використовувати значні об’єми води, а це може загрожувати зневодненню певних територій. Крім того, додав Скрильніков, бракує інформації про хімічні сполуки, які використовуватимуть у процесі видобутку. Місцевих відлякує також відсутність надійного контролюючого органу. "У цьому проекті громада просто не довіряє владі і вимагає балансу між вигодами та ризиками. А за цією угодою виходить: ризики в одну кишеню, а прибутки – в іншу", - зауважує експерт.

Протести під час інформаційних семінарів Chevron на Львівщині

Російський слід ?

Після того, як ВО "Свобода" зайняла активно несхвальну позицію щодо співпраці із Chevron, на адресу цієї політичної сили почали лунати звинувачення у лобіюванні російських інтересів, мовляв, зрив угоди з американцями на руку північним сусідам. Голова комітету Верховної Ради з питань екологічної політики, член ВО «Свобода» Ірина Сех у розмові з DW відкинула такі закиди. «Є просто факти і конкретні пункти угоди, де інтереси держави не дотримано, - каже Сех. - Приміром, українське законодавство передбачає проведення державної експертизи угоди: фінансової, правової і природоохоронної, а досі цього не було зроблено".

Крім того, за її словами, в угоді є пункт, який дозволяє інвестору продати чи передати дозвіл на видобуток третій стороні. "А де гарантії, що Chevron не передасть цей дозвіл "Газпрому"? - запитує Сех.

Терпіння інвестора закінчується

Водночас зі свого боку інвестор уже натякає Україні, що слід поквапитися з укладання угоди. Днями головний менеджер Chevron в Україні Пітер Кларк заявив для Reuters, що переговори з Україною надто затягнулися, і "якщо переговори не завершаться угодою через 1-2 роки, то терпіння втратить одна або інша сторона".

Дмитро Скрильніков

Утім, керівник Бюро екологічних розслідувань Скрильніков сумнівається, що інвестор відмовиться від проекту, бо надто вже «ласим шматком» є ці українські надра, каже еколог. «Таке форсування наштовхує на думку, що обидві сторони намагаються залагодити питання ще за каденції нинішньої влади, бо про все вже домовлено й поділено», - резюмує Дмитро Скрильніков.

На тлі такої невизначеної ситуації з розробкою родовищ сланцевого газу депутати опозиційної фракції «Батьківщина» на початку лютого внесли на розгляд Верховної Ради законопроект про тимчасовий мораторій на пошук, розвідку та видобуток нетрадиційних вуглеводнів, до яких належить і сланцевий газ.

Галина Стадник, "Deutsche Welle"  

← до списку дискусій

Знайти подію