Зменшення впливу: вода

 

Великий об'єм? Дивлячись із чим порівнювати

Для здійснення гідророзриву в одній свердловині потрібно 7-19 млн. літрів води, при цьому в одній свердловині ГРП може бути зроблений кілька разів. Цей процес справді вимагає використання великої кількості водних ресурсів. Однак, на вугільних та атомних станціях використовується значно більший обсяг води. Для виробництва еквівалентної кількості енергії з вугілля, води потрібно втричі більше. Виробництво етанолу вимагає у тисячі раз більше води, порівняно з видобутком нетрадиційного газу1.

Використання води при застосуванні ГРП

Використання води за видами ресурсів

Використання прісної води за типами енергії

Використання води на родовищі Marcellus (США)

Дослідження показують, що об’єм води, необхідний для експлуатації свердловини з використанням ГРП протягом десяти років, еквівалентний об’єму необхідному для роботи вугільної електростанції потужністю 1000 МВт протягом 12 годин2.

Використання води під час видобутку нетрадиційного газу не є постійним процесом. Вода використовується періодично, під час буріння та на кожній стадії ГРП. Оператори можуть узгоджувати графік використання води з комунальними службами, щоб уникати періодів, коли вона використовується іншими споживачами найбільш активно.

Вода очищується, і може використовуватись повторно

З кожним гідророзривом, від 25% до 75% рідини підіймається на поверхню разом із газом. Обсяг зворотного припливу залежить від типу сланцю, способів проведення ГРП і складу рідини. Відпрацьована вода зазвичай містить багато солей, органічних та неорганічних сполук, піску. У США вона зберігається у сталевих резервуарах чи трубопровідних системах. У Великобританії заборонено зберігати таку воду у відкритих контейнерах, її тримають у закритих металевих ємностях.

Вода зі зворотного припливу очищується, в першу чергу, від солей. Найбільш поширеним методом очищення є використання селективних мембран, які під високим тиском фільтрують іони солей, або спеціальних суспензій, які кристалізують солі в осад. Щоб позбутись небезпечних мікроорганізмів, відбувається також дезінфекція рідини. Очищена вода може повторно бути використана для ГРП.

У США та Великобританії оператори зобов’язані надавати плани поводження з відпрацьованими рідинами – зокрема показати, як вони вплинуть на навколишнє середовище та здоров’я, представити заходи з усунення будь-яких загроз, а також вести моніторинг діяльності та дозволити контроль. У Великобританії і США органи влади розробили спеціальні правила і норми, які визначають, який саме спосіб утилізації відходів компанія повинна обрати3.

 

1 Therence H.Thorn. Environmental Issues Surrounding Shale Gas Production, April 2012

2 The Royal Society and The Royal Academy of Engineering. Shale Gas Extraction in the UK: a Review of Hydraulic Fracturing,June 2012.

3 The Royal Society and The Royal Academy of Engineering. Shale Gas Extraction in the UK: a Review of Hydraulic Fracturing,June 2012.

Знайти подію