Зменшення впливу: земля

У США проводилось багато досліджень щодо того, чи впливає видобуток нетрадиційного газу, зокрема ГРП, на сейсмічну активність. Геологічна служба США досліджувала кількість землетрусів магнітудою 3 і більше балів за шкалою Ріхтера. Починаючи з 2001 року, середня річна кількість землетрусів у США сильно зросла, а в 2011 році вшестеро перевищила рівень ХХ століття. Однак, коли науковці почали досліджувати землетруси в регіонах, де була змінена діяльність з виробництва енергії, вони констатували, що зростання їх частоти не пов’язане з гідророзривом1.

На думку британських дослідників, енергія, яка виділяється при ГРП, є меншою за ту, що виділяється в результаті руйнування відкритих порожнин у скельних утвореннях, як це відбувається під час видобутку вугілля. Інтенсивність сейсмічності від ГРП менша порівняно з видобутком вугіллям також тому, що відбувається на більшій глибині. Якщо на глибині 2-3 км станеться сейсмічна подія магнітудою 3 бали, на поверхні навряд чи стануться якісь структурні пошкодження2.

У будь-якому випадку, вважають експерти, для безпечного гідророзриву потрібне уважне вивчення геології. Якщо мікросейсмічні дослідження свідчать про можливий ризик на частині територій, його краще обійти. Якісний моніторинг є найкращим способом уникнення можливих сейсмічних коливань3.

 

1 Therence H.Thorn. Environmental Issues Surrounding Shale Gas Production, April 2012

2 The Royal Society and The Royal Academy of Engineering. Shale Gas Extraction in the UK: a Review of Hydraulic FracturingJune 2012.

3 International Energy Agency. Golden Rules for a Golden Age of Gas, 2012.

Знайти подію