Розробка нетрадиційного газу сприятиме соціально-економічному розвитку Харківської області - експерти

29 квітня 2015

У вівторок, 28 квітня, відбулася презентація першого в Україні дослідження про соціально-економічні переваги розробки нетрадиційних вуглеводнів на регіональному рівні, підготовленого аналітичним центром DiXi Group спільно з партнерами в рамках програми "Український інститут газу нетрадиційних джерел". Партнерами цієї програми виступають "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б. В." і Британська Рада в Україні.

Під час презентації експерти, які взяли участь у підготовці дослідження, розповіли про те, що спонукало до його створення, наскільки обґрунтованими є дискусії про економічний бум, пов’язаний із розробкою газу нетрадиційних джерел, та якими можуть бути соціально-економічні наслідки його розвідки для Харківського регіону.

Зокрема, Антон Антоненко, виконавчий директор DiXi Group, зазначив, що однією з причин створення дослідження стала велика кількість домислів, яка виникає навколо розвідки та видобутку газу нетрадиційних джерел: «Ця тема доволі часто супроводжується різноманітними спекуляціями та здогадками. Саме тому нам вкрай важливо зрозуміти, на які результати ми можемо насправді очікувати від розробки газу в такий спосіб», зазначив експерт. «Зважаючи на те, що це промисловість, ми маємо змогу описати її за допомогою цифр. На Заході така практика існує вже досить давно – там звикли все прораховувати і покладатися не на словесні, а на цифрові аргументи. Презентуючи сьогодні дослідження, ми прагнемо розпочати розмову про газ нетрадиційних джерел саме в такому ракурсі», підкреслив Антон Антоненко.

Роман Ніцович, керівник програм DiXi Group, у свою чергу додав: «Незважаючи на тимчасовий спад інтересу інвесторів, спричинений близькістю до зони АТО та пов’язаними ризиками, газовидобувна галузь залишається привабливою для ведення бізнесу. Харківська область має для цього всі умови: відповідні геологічні структури, багаторічний досвід розвідки та видобутку, розвинуту інфраструктуру транспортування, переробки і зберігання газу, місцеві сервісні компанії, технічний і науковий потенціал. Проведені нами розрахунки свідчать про суттєвий економічний вплив операцій з розвідки нетрадиційних вуглеводнів. Навіть видобувний проект невеликого масштабу може створити 1,5 тис. робочих місць і дати суттєвий поштовх для розвитку економіки, розвиваючи більш ніж 50 основних та супутніх галузей. При цьому, більша частина вкладу видобувних компаній в регіональну економіку припадає на рівень районів та громад у місці видобутку».

Юрій Филенко, експерт ринку сервісних компаній, старший інженер з профілактичних робіт із обслуговування нафтогазових об’єктів Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Полтавській області, наголосив на тому, що навіть потенційний початок робіт із розробки газу нетрадиційних джерел вже сьогодні спонукає місцеві компанії до освоєння кращого світового досвіду, нових технологій та сприяє введенню підвищених вимог до якості та надійності робіт.

Він також додав, що наразі існує тенденція до реалізації проектів вітчизняними компаніями спільно з іноземними партнерами: «Це пов’язано з тим, що вітчизняні сервісні компанії краще ознайомлені з проблемами галузі та особливостями роботи на місцевому ринку, забезпечені всіма необхідними ліцензіями та дозволами, в той час як іноземні мають можливість долучати ресурси міжнародних компаній, застосовувати сучасне обладнання та високоефективні технології для виконання робіт при будівництві та капітальному ремонті свердловин».

Підсумовуючи все вищезгадане, експерти зазначили, що початок розробки газу нетрадиційних джерел має довгостроковий потенціал значного росту для регіону та може стати суттєвим імпульсом для якісного розвитку сервісних компаній, створення великої кількості робочих місць та освоєння найкращих світових технологій.

Про проект. Дослідження "Cоціально-економічний потенціал розробки газу нетрадиційних джерел у Харківській області" є першим в Україні проектом, в якому аналізуються соціально-економічні переваги розробки нетрадиційних вуглеводнів на регіональному рівні.


До його створення була долучена міжнародна група науковців та експертів з України та США, до якої, зокрема, увійшли д-р Ірина Лендел (Dr. Iryna Lendel), заступник директора Центру економічного розвитку при Коледжі урбаністики Університету Клівленда (Cleveland State University) та Віталій Филенко, голова ради Громадської організації "Нова енергія" (Харків).


Для повномасштабного аналізу команда проекту здійснила вивчення доступних баз даних державних органів та їх територіальних представництв у Харківській області та наявних досліджень на предмет аналізу соціально-економічної складової; проаналізувала повідомлення ЗМІ, які пов’язані з розробкою нетрадиційного газу та супутньою діяльністю. Крім того, експерти застосували передові практики економічного аналізу, які застосуються на рівні штатів США, адаптувавши їх до українських реалій.


Серед ключових завдань дослідження − підвищення суспільної поінформованості про соціально-економічні наслідки розробки нетрадиційного газу в регіоні, ознайомлення громадськості з кращим досвідом і практиками інших країн в оцінці та вимірюванні цих наслідків, а також розширення соціальної бази бенефіціарів на місцевих чиновників і активних членів громад, де здійснюється або планується розробка нетрадиційного газу.

 

Анастасія Єрмакова, КІНГ, DiXi Group

Теги: Харків, сланцевий газ

← до списку новин

Знайти подію