Видобуток нетрадиційного газу на Харківщині створить робочі місця у понад 50 галузях

26 травня 2015

Початок розробки та подальший видобуток нетрадиційного газу сприятиме зменшенню енергетичної залежності України, розвитку місцевих компаній та дозволить створити велику кількість робочих місць в Харківській області. 

Про це експерти, науковці, представники компаній, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування говорили під час круглого столу «Розробка нетрадиційного газу в Харківській області: наслідки для економіки та громад», що відбувся 22 травня в Харкові та був організований аналітичним центром DiXi Group спільно з партнерами в рамках програми «Український інститут газу нетрадиційних джерел». Партнерами цієї програми виступають «Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б. В.» і Британська Рада в Україні. 

Денис Ткачов, перший заступник директора Департаменту з підвищення конкурентоспроможності регіону Харківської ОДА,підкреслив, що в області зосереджена величезна частина економічного потенціалу країни, зокрема, в паливно-енергетичному комплексі. Крім того, конкурентоспроможність регіону підсилює добре розвинута інфраструктура, відповідні геологічні структури, багаторічний досвід розвідки та видобутку. Як зазначив пан Ткачов, газовидобувна галузь регіону залишається привабливою для ведення бізнесу навіть в нинішніх політичних умовах та спонукає місцеві компанії до освоєння нових технологій та підвищення вимог до якості їх робіт. Він зауважив, що розробка покладів нетрадиційного газу має потенціал значного зростання для всієї області.

Олексій Белоцький, начальник Управління паливно-енергетичного комплексу Харківської ОДА,нагадав присутнім, що область має суттєві розвідані поклади природного газу та бурого вугілля, котрі приваблюють інвесторів. «Структура споживання викопного палива у Харківській області наближена до світової, але  суттєво  не   збігається  зі  структурою  власного  видобутку», зауважив він. Саме тому в області вкрай важливо налагодити видобуток газу нетрадиційних джерел, адже цедозволить створити відповідну базу для промислового розвитку.

Предметом обговорення на круглому столі стало також спеціальне дослідження,в якому аналізуються соціально-економічні переваги розробки нетрадиційних вуглеводнів у Харківській області. Автори – представники аналітичного центру DiXi Group спільно з іноземними партнерами та місцевими експертами – розповіли про те, що спонукало до його створення, наскільки обґрунтованими є дискусії про економічний бум, пов’язаний із розробкою газу нетрадиційних джерел, та якими можуть бути соціально-економічні наслідки його розвідки для Харківщини.

За словами Олени Павленко, президента DiXi Group, Україна має великий досвід видобутку вуглеводнів, однак не завжди вітчизняна видобувна діяльність відповідає високим міжнародним стандартам − у питаннях безпеки праці, дотримання екологічних норм та фінансування місцевих проектів. «Нам важливо вивчати міжнародний досвід, кращі практики, щоб розуміти, чого вимагати від уряду та компаній в їх роботі, як зробити компанії відповідальними, відкритими та готовими до діалогу з місцевими громадами», зазначила експерт. «Проект є аналогом дослідження, яке було зроблене для місцевої громади штату Огайо. Американське дослідження показало людям, чого вони можуть очікувати або вимагати від енергетичних компаній. Це дослідження є спробою показати, чого може очікувати від видобутку Харківська область».

Також, на включенні з США, у роботі круглого столу взяла професор та заступник директора Центру економічного розвитку при Коледжі урбаністики Університету Клівленда Ірина Лендел. Вона докладно розповіла про методологію дослідження та його ключові параметри, досвід та потенційні переваги проведення таких робіт у США. Основну увагу фахівець приділила можливим перевагам та недолікам розробки нетрадиційного газу для регіональної економіки, спираючись на американський досвід.

У свою чергу Роман Ніцович, керівник програм DiXi Group, зосередився на ключових висновках та результатах дослідження. Зокрема, у доповіді він розповів про очікувані показники валової продукції, доданої вартості, доходів, а також різних видів економічного впливу як для однієї свердловини, так і для більшого проекту. «Наші розрахунки свідчать про те, що один майданчик зі свердловиною сформує більше 100 робочих місць на етапі будівництва і ще понад 70 в ході буріння. Видобувний проект невеликого масштабу може створити 1,5 тисячі робочих місць і сприяти розвитку більш ніж 50 основних та супутніх галузей», повідомив він.

Віталій Филенко, голова ради ГО «Нова енергія», наголосив на тому, що навіть потенційний початок робіт із розробки газу нетрадиційних джерел вже сьогодні спонукає місцеві компанії до освоєння кращого світового досвіду: «Наразі існує тенденція до реалізації проектів вітчизняними компаніями спільно з іноземними партнерами, адже вони краще ознайомлені з проблемами галузі та особливостями роботи на місцевому ринку, в той час як іноземні мають можливість долучати більше міжнародних ресурсів, застосовувати сучасне обладнання та високоефективні технології при будівництві та капітальному ремонті свердловин».

Валентина Гекова, радник із зовнішніх комунікацій компанії «Шелл» в Україні,наголосила на тому, що дослідження, подібні тим, що здійснені DiХi Group, є важливими для розуміння існуючого соціально-економічного середовища в регіоні, у якому компанія здійснює свою діяльність. Вона зауважила, що спільна робота компаній-інвесторів і територіальних громад дозволила визначити пріоритетні напрями інвестування – ремонт та поновлення комунальної інфраструктури (заміна систем опалення, створення систем водопостачання та водовідведення тощо) сільських шкільних і дошкільних закладів освіти, встановлення вуличного освітлення, ремонт дорожного покриття, забезпечення доступу до чистої питної води.

«Робота за цими напрямами велася протягом двох із половиною років і дала змогу задовольнити найнагальніші проблеми сільських громад у районах, де «Шелл» здійснювала діяльність із пошукового буріння», підкреслила Валентина Гекова.

Підсумовуючи все вищезгадане, експерти зазначили, що початок розробки нетрадиційного газу – це не тільки можливість для Харківської області підвищити свій економічний потенціал, а й реальний шанс зменшити енергетичну залежність держави.

Анастасія Єрмакова, КІНГ, DiXi Group

Теги: сланцевий газ, Харківська область

← до списку новин

Знайти подію