Основні відмінності

Традиційний газ міститься у великих підземних колекторах у вільному вигляді, як попутний газ (асоційований з нафтою), або як газова «шапка» нафтоносних пластів. В усіх випадках видобуток відбувається через буріння вертикальних свердловин, коли тиск пластів створює потік газу зі свердловини. При цьому, від тиску в колекторі залежить продуктивність свердловин, тому їх не можна бурити дуже близько одна до одної1.

Колектори нетрадиційного газу мають дуже низьку проникність через дрібнозернистий характер початкових відкладів (газ важко видобути з породи), досить низьку пористість (порівняно мало місця для газу – як правило, менше 10% загального об’єму), і низькі темпи відбору (газ може міститися в ізольованих пустотах породи або на її поверхні)2. Останні два чинники пояснюють той факт, що в розрахунку на площу земної поверхні обсяг видобутих вуглеводнів на порядок менший, ніж при видобутку традиційного газу. Низька проникність вимагає спеціальних технологій, таких як гідравлічний розрив пласта (ГРП) для досягнення комерційного рівня дебіту.

1 Florence Gény. Can Unconventional gas be a Game Changer in European gas Markets?, Oxford Institute for Energy Studies NG 46, 2010.

2 International Energy Agency. Golden Rules for a Golden Age of Gas, 2012.

 

Знайти подію