Видобуток в Європі

Разючі зміни у США спровокували жваву дискусію про те, чи можливо відтворити цей досвід у Європі. У 2009 році компанії галузі та Національна лабораторія геологічних наук (Німеччина) запустили програму досліджень сланцевого газу в Європі GASH, яка спрямована на оцінку наявних покладів та можливостей їх видобутку в Західній Європі 1 . Наразі загальний обсяг видобутку нетрадиційного газу в Європі складає декілька мільйонів кубометрів на рік – на порядок менше ніж у США.

Оцінки світових ресурсів газу

Тим не менш, з кінця 2009 року розвідувальна діяльність зростає. Переважна більшість наданих ліцензійних ділянок знаходиться в Польщі, проте відповідний процес також стартував у Австрії (Віденський басейн), Франції (Паризький та Південно-Східний басейни), Німеччині та Нідерландах (Північноморсько-Німецький басейн), Швеції (Скандинавський регіон) і Великобританії (Північна і Південна нафтоносні системи) 2 .

Фактором, який підштовхує європейців до розробки нетрадиційного газу, є різкий спад внутрішнього видобутку до 2030 року, який може сягнути 30% або більше 3 . При цьому, попит на газ залишатиметься стабільно високим. Обсяги додаткового імпорту до 2030 року оцінюються на рівні від 100 4 до 200 5 млрд. кубометрів. Проте, ресурсів нетрадиційного газу в Європі може бути недостатньо для істотного впливу на ситуацію. За оцінками IHS CERA, у Європі видобуток газу з нетрадиційних джерел може досягти 20 млрд. кубометрів у 2020 році та 70 млрд. кубометрів у 2030 році 6 . Іншим стримуючим фактором є необхідність дотримання більш жорстких екологічних зобов’язань, що збільшить вартість проектів та затримає їх розгортання 7 .

Географічний розподіл нетрадиційних ресурсів є нерівномірним: не всі країни Європи володіють достатнім для видобутку потенціалом запасів, а в тих, які ним володіють, розробка доцільна лише в окремих регіонах. Більшість перспективних площ зосереджена в промислово розвинутих та урбанізованих територіях, зокрема в північній Європі, що буде стримувати повномасштабний розвиток. Суттєвим фактором є перекриття нетрадиційними басейнами ділянок видобутку традиційного газу, зокрема в Нідерландах, північно-західній Німеччині та на півдні Угорщини, а також вугілля – у північній Франції, Бельгії та Польщі 8 . Деякі країни (Німеччина, Польща, Франція, Угорщина, Румунія) мають шанс розвинути видобуток нетрадиційного газу в масштабах, які можуть докорінно змінити їх відносини з нинішніми постачальниками газу 9 .

Основні ресурси нетрадиційного газу в Європі

У Польщі видано більше 100 ліцензій на розвідку сланцевого газу, більшість з яких є п’ятирічними, що охоплюють практично всі перспективні ділянки. Найбільше ліцензій отримала державна нафтогазова компанія PGNiG, але великі іноземні компанії, – ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips, Eni, Talisman та Marathon, – також купують права на буріння, виходять на ринок напряму або через спільні підприємства 10 . За оцінками компанії Wood Mackenzie, лише польська частина Люблінського басейну може містити більше 1,4 трлн. кубометрів газу 11 . Станом на березень 2012 року, в Польщі пробурено 18 розвідувальних свердловин, тривають роботи ще на 14, та заплановано пробурити 39 додаткових свердловин 12 . Уряд країни надзвичайно сильно підтримує пошук газу зі сланців та ущільнених порід, оскільки це дозволить знизити сильну залежність від імпорту з Росії та посилити енергетичну безпеку. Як заявив польський прем’єр-міністр Дональд Туск, комерційний видобуток сланцевого газу можливий вже за два роки, а до 2035 року Польща зможе досягти газової незалежності 13 .

Німеччина має тривалу історію успішного видобутку газу з ущільнених порід в Нижній Саксонії, масштаб якого є, щоправда, незначним. Ресурси нетрадиційного газу оцінюються у 230 млрд. кубометрів 14 та зосереджені у великому Північноморсько-Німецькому басейні, який простягається від Бельгії до східного кордону Німеччини вздовж морського узбережжя. Дозволи на розвідку нетрадиційних вуглеводнів були видані в землях Північний Рейн - Вестфалія, Нижня Саксонія, Саксонія-Ангальт, Тюрінгія та Баден-Вюртемберг 15 . Лідером розвитку галузі в Німеччині вважається ExxonMobіl, яка почала розвідку в Північному Рейні-Вестфалії та Нижній Саксонії ще 2008 року. Загалом, фахівці компанії пробурили вже шість свердловин 16 . Водночас, окремі землі ввели тимчасову заборону на використання ГРП, а федеральний уряд обговорює єдині стандарти регулювання галузі.

Очікувалося, що Франція стане однією з провідних країн Європи з видобутку нетрадиційного газу в комерційних масштабах. Уряд країни встиг видати три ліцензії на розвідувальне буріння в Південно-Східному басейні, але у травні 2011 року оголосив мораторій на застосування ГРП під тиском громадськості, що була занепокоєна потенційним впливом на навколишнє середовище. Пізніше, проведення ГРП було заборонено законом, а ліцензії компаній (зокрема, французької Total і американської Schuepbach) – скасовані 17 . Припускається, що спротив був викликаний, зокрема, відсутністю консультацій з громадськістю: відповідно до французького законодавства про видобуток, така процедура є обов’язковою лише на стадії промислової розробки, а не розвідки 18 .

У Великобританії основні поклади сланцевого газу знаходяться у формації Bowland Shale Північної нафтоносної системи, які залягають відносно неглибоко (в середньому 1600 метрів) і насичені попутними рідинами. Компанія Cuadrilla Resources пробурила дві розвідувальні свердловини, на одній з яких зафіксовано дебіт газу. За її оцінками, родовище може містити 5,7 трлн. кубометрів технічно видобувного газу 19 . Уряд країни підтримує продовження розвідки сланцевого газу. В 2011 році спеціальна комісія парламенту Великобританії не знайшла доказів того, що проведення ГРП становить безпосередню небезпеку для підземних водоносних горизонтів – за умови, що буріння та облаштування свердловин відбуваються належним чином 20 .

Країни Центрально-Східної Європи особливо зацікавлені у розробці нетрадиційного газу, оскільки в значній мірі залежать від зовнішніх постачальників. В 2010 році приблизно 69% їх споживання природного газу було забезпечено за рахунок імпорту, 90% якого надходить з Росії 21 . Майже всі країни ЦСЄ залежать від прив’язаних до нафти цін, зафіксованих у довгострокових контрактах на умовах «бери або плати». З 18 країн Центрально-Східної Європи лише деякі мають істотний резерв традиційного газу: наприклад, Угорщина вичерпає свої запаси до 2013 року, Польща – до 2037 року. Потенційні запаси сланцевого газу ЦСЄ оцінюються натомість у 4,13 трлн. кубометрів, що дозволить задовольнити їх попит на десятиліття 22 . Свою роль у розгортанні процесу можуть зіграти великі державні компанії, які зацікавлені в отриманні знань про нові технології буріння, інвестицій на облаштування інфраструктури та видобуток ресурсів.

 

1 Paul Stevens. The ‘Shale Gas Revolution’: Hype and Reality, Chatam House report, 2010.

2 European Parliament, Directorate General for Internal Policy. Impacts of Shale Gas and Shale Oil Extraction on the Environment and on Human  Health, 2011.

3 European Parliament, Directorate General for Internal Policy. Impacts of Shale Gas and Shale Oil Extraction on the Environment and on Human Health,  2011.

4 Там само.

5 IHS CERA. Спеціальне дослідження «Природний газ та енергетичне майбутнє України», 2012.

6 Там само .

7 European Parliament, Directorate General for Internal Policy. Impacts of Shale Gas and Shale Oil Extraction on the Environment and on Human Health,  2011.

8 Florence Geny. Can Unconventional gas be a Game Changer in European gas Markets?, Oxford Institute for Energy Studies NG 46, 2010.

9 Там само .

10 International Energy Agency. Golden Rules for a Golden Age of Gas, 2012.

11 Ryan W. Lijdsman. Unconventional Gas in Ukraine: Boom or Bust, 2010.

12 International Energy Agency. Golden Rules for a Golden Age of Gas, 2012.

13 http://www.bbc.co.uk/ukrainian/business/2012/04/120413_shall_gas_international_az.shtml

14 International Energy Agency. Golden Rules for a Golden Age of Gas, 2012.

15 http://ua-energy.org/post/21379

16 http://www.bbc.co.uk/ukrainian/business/2012/04/120413_shall_gas_international_az.shtml

17 International Energy Agency. Golden Rules for a Golden Age of Gas, 2012.

18   Там само .

19   Там само .

20 House of Commons, Energy and Climate Change Committee. Shale Gas - Fifth Report of Session 2010-12, Volume I, 2011.

21 KPMG Global Energy Institute. Central and Eastern Europe Shale Gas Outlook, 2012.

22 Там само.

Знайти подію